Jaki materiał odzieży wybrać?

02 października 2018 Autor: Maksym Wiktorowicz
Ocena: -/5 (liczba ocen: 0)
/zdjecia/clothes-sweater-colors-wardrobe.jpg 750 1200 20181002 Jaki materiał odzieży wybrać? Jaki materiał odzieży wybrać? Maksym Wiktorowicz https://www.openwear.pl/favicon-196x196.png
jaki-material-odziezy-wybrac.jpg
Jaki materiał odzieży wybrać?

Na pewno nie raz zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać odzież reklamową tak, aby charakteryzowała się ona najwyższą jakością, dobrą trwałością, a także aby przede wszystkim spełniała swoje funkcje.

Wszystko zależy od materiału – to od niego należy rozpocząć poszukiwania idealnej odzieży reklamowej.

Materiał możemy podzielić przede wszystkim na jego pochodzenie- na sztuczny, syntetyczny i naturalny. Materiał pochodzenia naturalnego charakteryzuje się dużą przewiewnością, lekkością i są bardzo miłe w dotyku. Do takich materiałów należą : materiały pochodzenia zwierzęcego - jedwab, wełna, sierść królicza i innych zwierząt; pochodzenia roślinnego - bawełna, len, włókno bambusowe, kokosowe, konopne, ramia. Materiał sztuczny wytwarzany jest z naturalnych substancji (głównie z celulozy), jest jednak przetwarzany chemicznie. Do takich materiałów można zaliczyć wiskozę, modal, acetat, lyocell. Materiał syntetyczny powstaje ze sztucznych, nie występujących w przyrodzie składników. Powoduje zwiększoną potliwość, elektryzuje się, lepi do skóry, może powodować podrażnienia. Jest jednak bardziej wytrzymały i z reguły nie wymaga prasowania. Przykładem są : akryl, nylon, poliester, poliamid, elastan.

Bawełna

Bawełna to włókno naturalne pochodzenia roślinnego uzyskiwane z torebek nasiennych rośliny o tej samej nazwie. Bawełna jest bardzo miękka i wygodna w noszeniu. Jest przewiewna. Bawełniana odzież ma tendencję do gniecenia się, ale bawełna z domieszką np. elastanu praktycznie nie ma już takiej właściwości. Z bawełny powstaje aksamit, dżins, popelina i sztruks. Jest ona łatwa w farbowaniu czy wybielaniu – bawełna zresztą standardowo przed barwieniem jest wybielana, aby osiągnąć docelowy, czysty kolor. Niestety bawełna łatwo żółknie, zarówno od światła jak i od samego użytkowania. Od kilku już lat nastała moda na bawełnę organiczną, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku alergików i dzieci. Bawełna taka jest uprawiana bez pestycydów i nawozów sztucznych, co znacznie wpływa na cenę, bo duże są straty i trudniej znaleźć odpowiednie warunki do uprawy.

Materiał bawełniany można najczęściej spotkać w t-shirtach, torbach czy bluzach. Nadaje się praktycznie do każdego typu znakowania poza sublimacją.

rodzaje materiałów ubrań

Poliester

Poliester jest włóknem syntetycznym, nie gniecie się i jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Charakteryzuje się stabilnością kształtu, wysoką odpornością na marszczenie oraz dużą wytrzymałością. Bardzo szybko wysycha, jednakże charakteryzuje się niską przepuszczalnością powietrza. Włókno poliestrowe najczęściej łączy się z bawełną, wełną oraz wiskozą.

Poliester nadaje się do znakowania sitodrukiem, termotransferem, drukiem cyfrowym oraz foliami. Biały poliester jest idealny do znakowania sublimacją.

Najczęściej spotyka się go w odzieży sportowej, czapkach z daszkiem oraz torbach i plecakach.

Elastan

Elastan (funkcjonuje również pod nazwą spandex i lycra). To kolejne włókno syntetyczne. Wprowadzenie tego włókna jako dodatku do materiałów pozwala zmniejszyć ich wagę, przy czym jednocześnie zwiększa ich trwałość. Elastan właściwie nigdy nie występuje samodzielnie jako składnik odzieży, a zawsze jako mniejszy lub większy dodatek w materiale. Włókno to cechuje bardzo duża rozciągliwość, jest odporne na pot, tłuszcz czy nawet detergenty. Elastan nie elektryzuje się i nie znajduje się w grupie alergenów.

Obecność elastanu nieco dyskwalifikuje odzież do znakowania - ze względu na dużą rozciągliwość nadruki mają tendencję do pękania. Przy znakowaniu lepiej jest zachować jak najmniejszy procent elastanu w składzie. Najczęściej spotykany w odzieży typu slim fit.

Poliamid

Poliamid (Nylon) to również włókno syntetyczne. Jest lekki, bardzo wytrzymały, odporny na gniecenie (ale nie tak, jak poliester), bardzo łatwo się pierze i szybko wysycha. Ma jedną, niezaprzeczalną zaletę, istotną dla producentów ubrań – włókna poliamidowe można łatwo farbować tak, aby uzyskać wysoką jakość czerni i innych mocno nasyconych kolorów (na poliestrze się nie da). Poliamid jest bardziej wytrzymałym na rozciąganie włóknem niż poliester, nawet gdy jest mokry.

Poliamid nadaje się tylko do znakowania folią flex do nylonu. Najczęściej spotykany w odzieży sportowej i kurtkach.

Wiskoza

Wiskoza to materiał pozyskiwany z naturalnych włókien celulozy, przetworzony chemicznie. Jest miękki, gładki, przyjemny w dotyku, dobrze chłonie wilgoć. Wiskoza ma dużo z właściwości bawełny, ale większą wytrzymałość i połysk. Ma właściwości chłodzące, nawet w dotyku jest zimna. Doskonale pochłania wilgoć, ale nie izoluje dlatego dobrze sprawdza się latem i w ciepłym klimacie. Wiskoza nie powoduje podrażnień skóry, ani nie uczula. Najczęściej spotykana w domieszce t-shirtów.

Żaden materiał nie jest najlepszym wyborem – każdy rodzaj może się okazać trafiony, pod warunkiem, że dobierzemy go na podstawie własnych potrzeb oraz przeznaczenia odzieży.

Najtańsza Drukarnia Internetowa
Pomysłowe Gadżety Reklamowe
Znakowanie Odzieży Reklamowej