Gramatura materiału kontra komfort użytkowy

21 lutego 2019 Autor: Olgierd Orzechowski
Ocena: -/5 (liczba ocen: 0)
/zdjecia/gramatura_open_wear.jpg 750 1200 20190221 Gramatura materiału kontra komfort użytkowy Gramatura materiału kontra komfort użytkowy Olgierd Orzechowski https://www.openwear.pl/favicon-196x196.png
gramatura-materialu-kontra-komfort-uzytkowy.jpg
Gramatura materiału kontra komfort użytkowy

Im wyższy numer tym tkanina będzie:

  • gęstsza
  • cięższa

Lekka tkanina to zwykle od 30 do 150 g/m2 – najczęściej taką mają damskie koszulki sportowe, średnia 150-350 g/m2 i powyżej 350 – duża, choć oczywiście może się to różnić w zależności od rodzaju tkaniny.

Te tkaniny na ogół należą do tych kategorii:

  • Lekkie tkaniny: szyfon, len, organza, koronki
  • Średniej wagi tkaniny: satyna, aksamit, tafta
  • Tkaniny ciężkie: płótno, popelina, denim

Jak gramatura tkaniny wpływa na komfort użytkowania?

Im większa gramatura, tym grubsza będzie tkanina, ale pamiętaj, że ostatecznie to nie mówi Ci, jak gruba jest tkanina. Tkaniny o różnych włóknach lub splocie, ale o tej samej wadze, mogą nie mieć dokładnie takiej samej grubości.

Co więcej, ciężar materiału nie zawsze determinuje jego jakości. Różne tkaniny i przędze będą się różnić w tej kwestii i różna gramatura jest niezbędna do różnego zastosowania. Na przykład denim w każdym wypadku jest ciężki ze względu na splot diagonalny i włókno bawełniane. Jest to przydatne w wytrzymałych jeansach – i w nich gramatura musi być wysoka, aby były wygodne. Z drugiej strony, szyfon jest bardzo lekki, ponieważ jest to luźny, tkany, gładki splot, dzięki czemu idealnie nadaje się na sukienki.

Ale uwaga: ciężar tkaniny jest szczególnie ważny, gdy trzeba wybrać dwie podobne tkaniny o różnych gramaturach. Jeśli tkanina jednej bawełnianej koszulki ma wyższą gramaturę niż tkanina z innej bawełnianej koszulki - to prawdopodobnie będzie bardziej odporna na zużycie i bardziej komfortowa, co świetnie pokazują koszulki robocze, których gramatura sięga nawet 200 g/m2. Ostatecznie wybór gramatury danej tkaniny będzie zależeć od tego, jak często będzie ona noszona lub używana i jaki będzie jej cel – co właśnie wpłynie na komfort.

Najtańsza Drukarnia Internetowa
Pomysłowe Gadżety Reklamowe
Znakowanie Odzieży Reklamowej