Gramatura – jaki ma wpływ na jakość koszulki?

24 września 2018 Autor: Maksym Wiktorowicz
Ocena: -/5 (liczba ocen: 0)
/zdjecia/pexels-photo-996329.jpeg 750 1200 20180924 Gramatura – jaki ma wpływ na jakość koszulki? Gramatura – jaki ma wpływ na jakość koszulki? Maksym Wiktorowicz https://www.openwear.pl/favicon-196x196.png
gramatura-jaki-ma-wplyw-na-jakosc-koszulki.jpeg
Gramatura – jaki ma wpływ na jakość koszulki?

Odzież reklamowa jest nieodłącznym elementem promocji firmy. Z tego względu warto jest wybrać produkty, które charakteryzują się dobrą jakością. Jednak niewiele osób wie, czym kierować się przy wyborze chociażby koszulek, a wiele z nich sugeruje się przede wszystkim gramaturą materiału, mylnie zakładając, że świadczy ona o dobrym gatunku wybranego materiału. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze odzieży i czy gramatura świadczy o wysokiej jakości wyrobu?

Czym tak właściwie jest gramatura?

Waga jednego metra kwadratowego danego materiału wyrażona w gramach, to właśnie gramatura. W praktyce oznacza to, że jeżeli wytniemy z koszulki kawałek o wymiarach 10x10cm i zważymy go na bardzo precyzyjnej wadze elektronicznej, otrzymamy dokładną gramaturę koszulki. Brzmi całkiem prosto, prawda?

Jasne, ale tylko w przypadku, gdy ważylibyśmy czystą bawełnę. Na ciężkość materiału wpływ ma przede wszystkim jego kolor (a raczej kolor zabarwienia). Im ciemniejsza koszulka, tym więcej pigmentu zużyto to zafarbowania materiału, co automatycznie daje większą jego masę.

koszulki robocze

Grubość = jakość?

Wiele osób, które na co dzień nie są związane z branżą odzieżową czy też reklamową, postrzega gramaturę jako synonim jakości koszulki. Bardzo często poszukiwania idealnej odzieży reklamowej zaczyna się od grubości materiału. Niestety gramatura nie determinuje jakości koszulki. Oczywiście, ma na nią duży wpływ, ale nie są to pojęcia jednoznaczne. Możemy mieć do czynienia z koszulką o gramaturze 150g/m2, która będzie się charakteryzować doskonałą jakością, a z drugiej strony możliwe jest, aby koszulka o gramaturze 200g/m2 była dużo gorszego gatunku.

Co w takim razie wpływa na jakość koszulki?

Na jakość odzieży wpływ ma kilka czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj i jakość włókien użytych do produkcji danej odzieży. Z pewnością lepszą jakością odznaczać się będzie odzież produkowana z włókien naturalnych – wełny, bawełny, jedwabiu. Dobrą jakość będą też mieć produkty wykonane np. z wiskozy, która jest włóknem sztucznym, ale pozyskiwanym w naturalny sposób.

Nieco niższą jakością mogą odznaczać się artykuły wykonane z poliestru lub z akrylu – ten ostatni charakteryzuje się niską przepuszczalnością powietrza, szybkim mechaceniem, a do tego nie wchłania wilgoci. Z tego względu akryl najlepiej sprawdza się przy produkcji czapek zimowych (które muszą być ciepłe, a są rzadziej prane).

Kolejnym elementem, który ma istotny wpływ na jakość, są szwy i przeszycia, a także wykończenie odzieży. Koszulka z najlepszej jakości bawełny, która będzie niedbale zszyta, nie będzie odznaczała się lepszą gatunkowością. Przy wyborze odzieży należy zatem zwrócić uwagę na fakt, czy ma ona dobrze przyszyte guziki, czy szwy nie prują się po pierwszym założeniu (również te wewnątrz), czy materiał został prawidłowo podłożony i czy brzegi są równomiernie zakończone. W przypadku koszulek istotne są także ściągacze – te z domieszką elastanu pozostają w swoim kształcie na dłużej w porównaniu do ściągaczy ze 100% bawełny.

Koniec ze sztucznymi materiałami?

Wysoka jakość naturalnych wyrobów wcale nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować w całości z noszenia materiałów syntetycznych, takich jak poliester czy poliamid. Owszem, ich produkcja jest na pewno bardziej niekorzystna dla środowiska, jednakże niektóre z tych materiałów spełniają funkcje, których nie możemy oczekiwać od naturalnych materiałów. Jedną z zalet syntetyków jest na pewno duża odporność na rozciąganie. W porównaniu do bawełny, materiały syntetyczne idealnie nadają się do produkcji odzieży sportowej właśnie dzięki swoim rozciągliwym właściwościom. Ponadto, w ogóle się nie gniotą i nie wymagają prasowania. Ze względu na to, że praktycznie nie pochłaniają one w ogóle wilgoci, są materiałami szybkoschnącymi. Włókna syntetyczne nie są też atakowane przez mole i w ogóle nie uczulają, co jest idealnym wyjściem dla alergików.

Najtańsza Drukarnia Internetowa
Pomysłowe Gadżety Reklamowe
Znakowanie Odzieży Reklamowej