Co ile przysługuje pracownikowi nowa odzież robocza?

08 kwietnia 2021 Autor: Mikołaj Grądecki
Ocena: 1/5 (liczba ocen: 1)
/zdjecia/blog_27.png 750 1200 20210408 Co ile przysługuje pracownikowi nowa odzież robocza? Co ile przysługuje pracownikowi nowa odzież robocza? Mikołaj Grądecki https://www.openwear.pl/favicon-196x196.png
co-ile-przysluguje-pracownikowi-nowa-odziez-robocza.png
Co ile przysługuje pracownikowi nowa odzież robocza?

Każda branża na rynku rządzi się swoimi prawami oraz posiada określone cechy i charakterystykę. Te elementy, co oczywiste, determinuje rodzaj wykonywanej działalności. Wiele zakładów pracy, a w głównej mierze wszystkie zakłady produkcyjne i przemysłowe chcą lub muszą wyposażyć swoich pracowników w odzież roboczą. Choć często takie postępowanie nie jest wymagane, to przyjętym standardem i dobrym zwyczajem jest przekazanie osobom, które wykonują określone czynności, adekwatnej do tego odzieży roboczej. W przypadku pracowników budowlanych mogą to być kurtki, softshelle lub spodnie robocze, a to wszystko wykonane z odpowiednio trwałych i wysokojakościowych materiałów. Z kolei na przykład w sieciach handlowych mogą być to koszulki polo lub klasyczne koszule z haftowanym logo, które będą podkreślać wysoką jakość obsługi w danym sklepie.


Kto zapewnia odzież roboczą?

Dobrze przyjętym zwyczajem, a nie kiedy także obowiązkiem jest to, że to pracodawca zakupuje i przekazuje do użytkowania odzież roboczą. Dokładnie opisane jest to w §  1. Art. 237. Kodeksu pracy: „Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

  1. jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
  2. ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy”.

W tym artykule KP znajduje się także doprecyzowanie, kiedy pracodawca zwolniony jest z obowiązku powierzenia pracownikowi odzieży służbowej oraz na jakich warunkach się to odbywa i w jakich sytuacjach nie może tego uczynić. W momencie, gdy pracownik, podczas wykonywania obowiązków służbowych korzysta ze swojej odzieży, to pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent, który ma pokryć koszty wymiany odzieży oraz jej prania. Co istotne, zakupiona odzież robocza, pomimo, że zostaje przekazana pracownikowi, pozostaje własnością przedsiębiorstwa i w momencie jej uszkodzenia lub zagubienia, to pracownik odpowiada za to materialnie.


Ustalenia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą

Zarówno przepisy Kodeksu pracy jak i BHP nie regulują, co ile należy się odzież robocza. Ta kwestia pozostaje do ustalenia pomiędzy pracodawcą, a pracownikami. Każdorazowo to firma ustala rodzaj oraz okres używalności opisywanych artykułów. Najczęściej jest to uzależnione od typu wykonywanej pracy i specyfiki danego stanowiska.

Aby ułatwić znalezienie odpowiednich produktów, stworzona została dedykowana zakładka Odzież robocza. Jednym z największych bestsellerów jest kurtka robocza. Model, na który z pewnością warto zwrócić uwagę, to JN844 renomowanego producenta James&Nicholson. Charakteryzuje się ona wykonaniem z solidnego materiału typu softshell o wodoszczelności i wiatroodporności na poziomie do 2000 mm słupa wody. Jest także oddychająca i termoaktywna (2000 g/m²/24 h). Ponadto posiada zamek na całej długości z przodu z klapą sztormową, kieszenie boczne i kieszeń na klatce piersiowej, z zamkiem błyskawicznym, kieszeń na piersi z klapką oraz elementy odblaskowe. Z powodzeniem, można do tego modelu dobrać także spodnie robocze.

Najtańsza Drukarnia Internetowa
Pomysłowe Gadżety Reklamowe
Znakowanie Odzieży Reklamowej