Na co warto zwrócić uwagę, zamawiając w hurtowni odzież gastronomiczną?

23 czerwca 2022 Autor: Anna Brzezińska
Ocena: -/5 (liczba ocen: 0)
/zdjecia/odziez-gastronomiczna.jpg 750 1200 20220623 Na co warto zwrócić uwagę, zamawiając w hurtowni odzież gastronomiczną? Na co warto zwrócić uwagę, zamawiając w hurtowni odzież gastronomiczną? Anna Brzezińska https://www.openwear.pl/favicon-196x196.png
na-co-warto-zwrocic-uwage-zamawiajac-w-hurtowni-odziez-gastronomiczna.jpg
Na co warto zwrócić uwagę, zamawiając w hurtowni odzież gastronomiczną?

Odzież gastronomiczna to jeden z rodzajów odzieży roboczej. Każda odzież robocza powinna natomiast spełniać konkretne dla danej branży wymagania. Wybór ubrań dla kucharzy, kelnerów i innych pracowników restauracji, oraz pozostałych obiektów gastronomicznych, nie może być przypadkowy. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, podczas dokonywania wyboru.

Odzież gastronomiczna zgodna z zasadami BHP

Przede wszystkim odzież gastronomiczna musi odpowiadać zasadom BHP. Należy pamiętać, że poza ogólnymi zasadami BHP, obowiązującymi we wszystkich zakładach pracy, istnieją również zasady specyficzne dla branży, nawet konkretnej firmy. Mowa o wewnętrznym BHP, niezbędnym ze względu na odmienną specyfikę każdej firmy. Odzież gastronomiczna damska i męska musi spełniać stosunkowo restrykcyjne wymagania, ponieważ pracownicy restauracji mają bezpośredni kontakt z pożywieniem.

Standardy BHP określają z jakich materiałów może być wykonana odzież kucharza czy innego pracownika na podobnym stanowisku. Przede wszystkim musi to być materiał nieszkodliwy, czyli taki, który nie zagrozi jakości pożywienia. Co więcej, nie można stosować materiałów łatwopalnych. W kuchni nietrudno o kontakt z ogniem. Istotne jest także, aby zadbać o każdy element odzieży ochronnej dla pracownika gastronomii. W danej sytuacji Bezpieczeństwo i Higiena Pracy może na przykład nakazywać posiadanie przez pracownika nakrycia głowy. Generalnie przed wyborem konkretnej odzieży gastronomicznej warto dobrze zapoznać się z zasadami BHP, obowiązującymi w danym lokalu.

Odzież gastronomiczna męska i damska – łatwa pielęgnacja to podstawa

W przypadku odzieży roboczej zwykle ważna jest jej łatwa pielęgnacja. Natomiast jeśli chodzi o odzież gastronomiczną, jest ona jeszcze istotniejsza. W końcu w pracy kucharza czy kelnera właściwie nieustannie pojawiają się sytuacje, w których możliwe jest zabrudzenie ubrania. Co więcej, często mowa o substancjach, które tworzą plamy bardzo trudne do usunięcia. Tym samym odzież dla pracownika gastronomii powinna być wykonana z materiału, który opiera się zabrudzeniom. Oczywiście nie jest możliwe, aby do zabrudzeń nie dochodziło wcale – nawet najlepsze materiały nie są w stanie oprzeć się niektórym substancjom. Jednak odpowiednio dobrany materiał zapewnia łatwe usunięcie każdej plamy. Ważne jest, aby likwidacja zabrudzenia była możliwa do przeprowadzenia możliwie szybko. Dzięki temu już po chwili można wrócić do obsługi gości.

Odzież gastronomiczna damska i męska – zadbaj o estetykę i dopasowanie

Nie ma wątpliwości, że w gastronomii estetyka odzieży jest szczególnie ważna. Co więcej, ubrania powinny być dopasowane do pracowników. Rzecz jasna dla mężczyzn przeznaczona jest odzież gastronomiczna męska, a dla kobiet odzież gastronomiczna damska. Jednak chodzi tutaj również o odzież dopasowaną do specyfiki lokalu. Przykładowo, w eleganckim lokalu kelnerzy powinni nosić ubrania oficjalne, w odpowiednich kolorach.

Warto pamiętać też o odpowiednim dopasowaniu odzieży do danej osoby. Chodzi tutaj o rozmiary. Zbyt duże lub zbyt małe ubrania będa wyglądały bardzo nieestetycznie. Co więcej, pracownicy z pewnością nie będą się w nich czuli komfortowo.

Niewątpliwie warto wybierać jakościową odzież gastronomiczną, aby po kilku praniach nie straciła ona swojej estetyki. Niskiej jakości materiały szybko tracą swój kolor, ponadto pojawiają się przetarcia i inne, poważniejsze usterki.

Odzież gastronomiczna i jej funkcje

Pamiętaj, że ubranie pracownika gastronomii przeważnie pełni kilka równie istotnych funkcji. Należą do nich:

  • wygoda wykonywania czynności zawodowych,
  • ochrona przed wypadkiem – na przykład poparzeniem,
  • właściwe reprezentowanie lokalu,
  • promocja marki.

W tym miejscu chcielibyśmy nieco bardziej zgłębić dwa ostatnie punkty. O tym, że właściwe reprezentowanie firmy jest ważne, wspominaliśmy już wcześniej. Jednak pragniemy podkreślić, że nie chodzi tutaj tylko o zadowalające walory estetyczne odzieży. Aby rzeczywiście prezentowała firmę w sposób właściwy, powinna być spersonalizowana, czyli posiadać logo i nazwę firmy. Nie ma wątpliwości, że odzież taka świadczy o profesjonalizmie i wysokim poziomie restauracji, a przynajmniej tak jest postrzegana przez klientów. Personalizowana odzież gastronomiczna to dowód, że nie mamy do czynienia z pierwszą lepszą knajpą, lecz z restauracją z prawdziwego zdarzenia.

Co więcej, logo na odzieży gastronomicznej to także promocja marki. Oczywiście klient, który widzi logo na odzieży pracowników, prawdopodobnie znajduje się w restauracji, czyli już ją zna. Jednak oswajanie go z logo, poprzez stałą ekspozycję znaku, sprawia, że klient lepiej zapamiętuje markę. Przez to rośnie prawdopodobieństwo, że w przyszłości wróci do danej restauracji.

Wybór odpowiedniej odzieży gastronomicznej wymaga zatroskania się o kilka kwestii. Przede wszystkim jednak warto zaufać sprawdzonym producentom i sprzedawcom. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości ubrania dla gastronomii, od sprawdzonych marek. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Najtańsza Drukarnia Internetowa
Pomysłowe Gadżety Reklamowe
Znakowanie Odzieży Reklamowej