Czym charakteryzuje się i jak wygląda sitodruk na koszulce?

19 września 2022 Autor: Anna Brzezińska
Ocena: -/5 (liczba ocen: 0)
/zdjecia/sitodruk-koszulka.jpg 750 1200 20220919 Czym charakteryzuje się i jak wygląda sitodruk na koszulce? Czym charakteryzuje się i jak wygląda sitodruk na koszulce? Anna Brzezińska https://www.openwear.pl/favicon-196x196.png
czym-charakteryzuje-sie-i-jak-wyglada-sitodruk-na-koszulce.jpg
Czym charakteryzuje się i jak wygląda sitodruk na koszulce?

Sitodruk to najpopularniejsza i najbardziej trwała technika tworzenia nadruku na koszulkach. Znakowanie powstaje poprzez nałożenie farb na ubrania przy pomocy sit. Wyjaśniamy, czym jest sitodruk, jakie są cechy charakterystyczne koszulek znakowanych sitodrukiem i jak wygląda ten proces. 

Czym jest sitodruk na koszulce?

Sitodruk to metoda druku o długiej historii. Ma tysiącletnią tradycję i wywodzi się z druku szablonowego używanego na Dalekim Wschodzie. Dużą popularność zyskał w czasie I wojny światowej. Stosowano go do tworzenia wielobarwnego druku na papierze. Od lat 30 XX w. zaczęto używać go do sporządzania druku na innych materiałach, w tym na tkaninach. Wykorzystywano do tego farby, które nakładano na materiał przy pomocy specjalnych sit.

Obecnie przy tworzeniu sitodruku na koszulce lub na innej naszej odzieży reklamowej posługujemy się automatycznymi maszynami sitodrukowymi, czyli tzw. karuzelami oraz specjalistycznymi farbami wodnymi, plastolizowymi i wywabowymi. Pozwala to na wyraźne odwzorowanie grafiki i niesie za sobą też inne korzyści.

Cechy charakterystyczne sitodruku - koszulki z trwałym i tanim nadrukiem

Sitodruk na koszulce nie bez powodu jest tak często stosowany. Ma on wiele zalet, takich jak:

  • niska cena — zwłaszcza przy większych zamówieniach powyżej 20 sztuk koszulek;
  • wysoka trwałość nadruku — przy przestrzeganiu zasad prania, nadruk powinien wytrzymać ok. 100-150 prań;
  • duża odporność na czynniki zewnętrzne — oznakowanie jest wodoodporne i nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych czy uszkodzeń mechanicznych;
  • możliwość uzyskania efektów specjalnych — nadruk może być wypukły albo mieć złote czy srebrne elementy;
  • wielobarwny nadruk — sitodruk pozwala na stworzenie wielokolorowej grafiki na koszulce, dzięki wykorzystaniu druku full color i przejść tonalnych. W tym celu wykorzystywana jest paleta barw CMYK. W naszej hurtowni takie zamówienia realizujemy od nakładu powyżej 50 sztuk.

Ponadto przy zastosowaniu sitodruku koszulki muszą mieć projekt grafiki identyczny dla całego nakładu. Powinien być on wykonany w odpowiednim pliku wektorowym. Akceptowane przez nas pliki to .pdf, .ai i .cdr. Standardowa powierzchnia nadruku 35 × 50 cm, jednak na życzenie tworzymy je w większym formacie.

Jak wygląda tworzenie nadruku sitodrukiem?

Tworzenie nadruku sitodrukiem wymaga wykonania kilku kroków. Należy:

  • przygotować tzw. kliszę — każdy plik graficzny musi mieć odseparowane kolory. Przy wykorzystaniu maksymalnie 6 kolorów możesz to zrobić w Corel Draw, a przy nadrukach o większej ilości barw należy użyć Photoshopa. Taki plik musi posiadać „oczka” o mniejszym i większym natężeniu oraz o różnej wielkości, które ukazują stopień pokrycia kolorem dla każdej warstwy;
  • naświetlić sita — następnie należy je umyć, tak aby emulsja w nieutwardzonych miejscach uległa rozpuszczeniu. Na sicie tam, gdzie została nałożona klisza, powstają drobne punkty, przez które przechodzi farba. Po wykonanym myciu ponownie suszy się emulsję;
  • przygotować farby — stosowana jest tu paleta barw Pantone lub CMYK. Każdy kolor jest tworzony od podstaw z wykorzystaniem specjalnych programów. Wykorzystujemy farby wodne, plastolizowe i wywabne;
  • nadrukować oznaczenia na koszulce — przygotowane sita mocujemy na ramionach karuzeli. Rakiel rozprowadza farbę na powierzchni znakowania koszulki. Następnie przechodzi ona przez kolejne etapy.

Sitodruk na koszulce, choć jest tanią metodą znakowania, to wymaga wiele czasu. Stąd jest opłacalny przy większych nakładach.

Sitodruk - koszulka z wytrzymałym, odpornym, kolorowym i tanim nadrukiem

Dzięki zastosowaniu sitodruku koszulka z nadrukiem jest tania, wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto umożliwia to uzyskania wielobarwnego nadruku i zastosowanie efektów specjalnych. Jednak proces powstawania takiej koszulki jest czasochłonny. Stąd zalecamy tę metodę od 20 sztuk koszulek.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór koszulek reklamowych z możliwością ich znakowania metodą sitodruku. A jeśli masz problemy ze stworzeniem projektu nadruku, skontaktuj się z nami.

Najtańsza Drukarnia Internetowa
Pomysłowe Gadżety Reklamowe
Znakowanie Odzieży Reklamowej